Toner Architects

İdealist İç Mimarlık Derneği Kuruldu

İDEALİST İç Mimarlık Derneği, kuruluşunu Addresistanbul Dekorasyon ve Tasarım Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte duyurdu. Etkinlik yönetim ve organizasyonunu MİMARSIV’in üstlendiği geceye Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’in yanı sıra, Mimar, İç Mimar ve Tasarımcı ile yapı sektörünün güçlü markalarının temsilcileri dahil 450’ye yakın iş insanı katıldı. Sunuculuğunu, mimar Banu Uçak’ın yaptığı etkinlikte, derneğin Genel Koordinatörlüğü’nü mimar Aynur Yılmaz’ın üstlendiği duyuruldu.

Etkinlikte İDEALİST’in kurucularından İç Mimar Atilla Kuzu, derneğin nasıl bir ihtiyaçtan ortaya çıktığına değindi. Dünyada tasarım denince Türkiye’nin adının da anılmasının gerektiğini belirten Kuzu, “Mimarlar sektörel bazda birçok sorunla karşılaşıyor. Bu sorunları kimi zaman çözemediğimiz oluyor. Sorunları çözmek adına güçlü bir sektörel yapı olacağız. Dünyada mimarlık dendiğinde Türkiye’nin de adının anılmasını istiyoruz. İDEALİST mesleğe katkı yapan, mesleği yücelten bir misyon üstlenecek,” dedi.

İDEALİST İç Mimarlık Derneği’nin kurulma fikrini ortaya çıkaran derneğin kurucularından Mimar Hakan Sekmen ise “Yıllardır sektörde birliktelik yoktu. Kuruluş sürecini 77 meslektaşımızla birlikte yaşadık. Faaliyetlerimiz kapsamında 5 ana madde hazırladık. Bunları; eğitim, kalite standartları ve etik, mesleki haklar ve korunması, uluslararası iş geliştirme ve iş birlikleri, sektörel iş birlikleri ve dayanışma olarak belirledik. Sektörde olağanüstü işler yapılıyor ama bunlar uluslararası camiada bilinmiyor. Türk mimarisinin kimliğini geliştirmek, gelecek nesillere faydalar sağlamak istiyoruz. Bizim yaşadığımız mesleki sorunları gelecek nesillerin yaşamamasını istiyoruz. Bu amaçlarla derneğimizi kurduk,” ifadelerini kullandı.

Merkezi Addresistanbul’da olacak derneğin, çok çeşitli fonksiyon ve etkinlikler ile sektör insanlarıyla daha da büyüyecek, açık bir yapı olması hedefleniyor.