Toner Architects

Ahşap İle Geri Dönüşüm Malzemesinin Buluşması

Günümüzde birçok evsel ve sanayi ürünü atık ve atıl durumda olan malzemeler depolarda veya belediyelerin atık toplama merkezlerinde depolanmaktadır. Bu ürünleri kullanarak sıfır veya kullanılmış ahşap ile sürdürülebilir, ekosisteme uygun, inovatif bir ürün geliştirerek atıl durumda olan ürünün tekrar kullanımına imkan sağlanması ile doğal kaynakların kullanımının azaltılması, iklim değişikliğine katkı sağlanması ve ülke ekonomisine değer katılması amaçlanmıştır.

Projenin Konusu

Birçok yerel belediyelerin atık merkezlerinde veya evlerin depolarında atıl durumda olan metal,cam, plastik gibi ürünlerden sıfır veya kullanılmış ahşap ile beraber yeniden tasarlanması ile yeni bir ürün tasarlanabilir. Bu bağlamda;

Ahşap geri dönüşüm malzemeleri arasında paletler, atık ahşap parçalar, ahşap atıkları veya ahşap işleme artıkları, atık sanayi metalleri , evsel metal atıklar,kumaşlar,cam ürünleri ve aksesuarlar, mobilya ürünleri,oyuncaklar,ambalaj malzemeleri gibi her türlü atık malzeme ile mobilya, dekoratif aksesuarlar, depolama çözümleri, oyuncaklar, ambalaj malzemeleri ve daha fazlası gibi birçok ürün kategorisi için tasarım fikirleri geliştirebilirsiniz.

Prototip Üretimi: Seçtiğiniz tasarım fikirlerinden bir veya birkaçını prototipe dönüştürün. Prototipler, ürün özelliklerini kullanma ve değerlendirmenize yardımcı olacaktır. Bu durumdaki malzemeleri ve üretim süreçlerini optimize etmek için deneyler yapabilirsiniz(zorunlu değildir).

İşbirlikleri: Ahşap ve geri dönüşüm malzemeleriyle ürünleri geliştirirken yerel ahşap atık işleyicileri veya geri dönüşüm tesisleri gibi gruplarla işbirliği yapmayı düşünün. Bu işbirlikleri, malzeme temini, işleme veya atık yönetimi hususları size destek sağlayabilir.

Pazar Araştırması: Ürünlerinizi hedef kitleye ve pazardaki taleplere uygun şekilde tasarlamak için pazar araştırması yapabilirsiniz. Ahşap ve geri dönüşüm malzemeleri kullanılan benzer ürünlere ve trendlere göz atabilirsiniz. Müşteri beklentileri ve beklentilerine dayalı bir ürün geliştirme stratejisi oluşturabilirsiniz.

Sürdürülebilirlik Vurgusu: Ahşap ve geri dönüşüm malzemelerinin kullanım ömrü sürdürülebilir olmasına özen gösterilmeli.

Yukarıdaki konular hakkında yaratıcı tasarımlar perspektifine uygun ürün olmalıdır.

Katılım Koşulları

İlgili meslek grupları ve üniversitelerin ilgili meslek grubu öğrencilerine açıktır(mimarlık, içmimarlık, içmimarlık ve çevre tasarımı, endüstriyel tasarım bölümü). 

Tasarımınıza ait teknik çizimler, çalışma prensipleri, 3d görseller ve ürününüze ait açıklama yazılarınızın yer alacağı paftalarınızı sunum halinde   [email protected] adresine göndermelisiniz.

Yarışma Takvimi

Projenin Dijital Teslim Tarihi: 31.05.2024

Ödüller

Birincilik Ödülü: 60.000 TL
İkincilik Ödülü: 30.000 TL
Üçüncülük Ödülü: 20.000 TL